Buty do biegania – Wybór odpowiedniego obuwia

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Buty do biegania, no właśnie wielu z was zapewne zastanawia się jak dopasować idealne dla siebie. W tym artykule zdradzę wam, a bynajmniej postaram się zdradzić tajemnice doboru odpowiedniego obuwia.
Warto na początku nadmienić iż bieganie w źle dobranym obuwiu czy na przykład trampkach, adidasach, powoduje szereg kontuzji, nie tylko stóp, ale także i kręgosłupa, a więcej pamiętajmy że zdrowie jest najważniejsze.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakim podłożu będziemy biegać. Czy będzie to asfalt, bieżna, a może miękkie leśne ścieżki. Kiedy jesteśmy już zdecydowani musimy koniecznie udać się do sklepu, zakup przez internet jest naganną decyzją w chwili gdy but nie został przez nas przymierzony.

ZOBACZ najlepsze tabletki na odchudzanie

Pora dnia

Pamiętaj, aby do sklepu udać się popołudniu, tylko wtedy idealnie dobierzemy obuwie, ponieważ nasza stopa będzie nabrzmiała, dlaczego tak? Ponieważ w chwili biegu nasza noga również będzie nabrzmiewać i mogą nas wtedy obcierać.

Ważny jest też fakt przymierzenia oby dwóch butów u większości ludzi wielkości stóp się różnią.
Kupowana para obuwia powinna być również trochę większa, ale zarazem powinna dobrze trzymać naszą stopę, aby nie „klapały”. Pięta nie powinna ruszać się w bucie podczas biegu, natomiast duży palec powinien posiadać swobodny ruch.

Pozory

Pod żadnym pozorem nie liczmy na to że but się rozciągnie, obuwie służące do biegania jest robione z dobrych materiałów, a co za tym idzie nie powinny się rozciągnąć.

Trzeba także pamiętać że posiadamy dwa rodzaje stóp tzw stopę neutralną oraz pronującą, pierwszy rodzaj możemy rozpoznać po tym że w chwili kiedy patrzymy na nią od tyłu, nasza pięta ustawia się w linii prostej z nogą, a ciężar naszego ciała jest równomiernie rozłożony, osoby z taką stopą wystarczy że zakupią obuwie amortyzujące, nie potrzebne im są stabilizatory. Pronująca stopa występuje zazwyczaj u osób z płaskostopiem, pięty w tym przypadku z reguły odstają od linii prostej na zewnątrz.

W Polsce możemy znaleźć wiele dobrych marek oferujących tego typu asortyment, chociażby Nike (np. Air), Reebok (np. Easy Tone), są także sieciówki typu Go Sport, Intersport, czy Decathlon w których znajdziemy każdą z tych firm, jak i wiele więcej, a także „specjaliści” pomogą nam w idealnym wyborze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *