Przyczyny i objawy zakwaszenia organizmu

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Nasz organizm jest zespoloną całością, w której w momencie gdy jeden poszczególny element zostaje zaburzony dojdzie do rozregulowania pozostałych aspektów funkcjonalności naszego ciała. Dlatego też chcąc czuć się dobrze z samym sobą i mieć odpowiednią ilość energii do zmierzenia się z następstwami kolejnych dni powinniśmy zadbać o to aby nasz organizm odpowiednią funkcjonował. Niestety zła dieta zawierająca produkty wysoko przetworzone może doprowadzić do zaburzenia podstawowej równowagi kwasowo-zasadowej, która w efekcie doprowadzić do zakwaszenia organizmu.

Mowa tutaj o sytuacja gdy spożywamy nadmierną ilość mięsa, zbóż, czy też nabiału, a zarazem kompletnie omijamy w naszym codziennych pokarmach warzywa i owoce. W efekcie dochodzi do stanu jakim jest właśnie zakwaszenie organizmu, czyli wielu nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Co ciekawe określenie to jeszcze kilka lat temu było bardzo modne i często wykorzystywane w reklamach. W tamtym też okresie obarczano nim różne inne problemy, z którymi przychodziło nam się zmierzyć m.in. z przybieraniem na wadze, łamliwość paznokci, wypadaniem włosów czy różnego rodzaju infekcjami. W rzeczywistości faktycznie spektrum objawów jest bardzo szerokie niemniej jednak nie mają one aż tak poważnej skali. Nie zmienia to faktu, że sam ten stan jest dla nas niekorzystny i powoduje, że czujemy się po prostu źle dlatego też warto zadbać o to aby do niego nie dopuścić.

Główne objawy

Przyjrzyjmy się bliżej tym najbardziej podstawowym objawom jakie powoduje zakwaszenie. Mowa tutaj między innymi o braku energii i stałym zmęczeniu, co jest logiczne w przypadku naszego złego samopoczucia. Co więcej stan ten może doprowadzić do depresji z powodu braku sił do dalszego działania. Oczywiście w wielu sytuacjach będą to także problemy z układem pokarmowym, czyli różnego rodzaju biegunki i predyspozycje do zapalenia jelit. Sama aspekt tych dysproporcji w równowadze kwasowo-zasadowej może także prowadzić do zaburzeń z mięśniami np. skurcze łydek, czy też problemy ze skórą jakimi jest jej nadmierna suchość w miejscach największej potliwości. Oczywiście możemy także spodziewać się zapalenia ścięgien, czy też tak zwanych migrujących bólów stawów, a w tym artretyzm reumatyzm no i wypadania włosów. Dlatego też patrząc na szereg negatywnych objawów, które są niekorzystne do naszego organizmu musimy zadbać o to aby nie dopuścić do stanu jakim jest zakwaszenie organizmu.

Jak sprawdzić zakwaszenie organizmu

Swego czasu modne było sprawdzenie pH krwi, które działało bardziej jako chwyt marketingowy niż faktycznie dawała jakiekolwiek efekty. Jeżeli tak naprawdę chcemy sprawdzić czy mamy do czynienia w naszym organizmem ze stanem zakwaszenia, a jeszcze nie czujemy żadnych negatywnych objawów to najlepiej zakupić postawy papierek lakmusowy i przy pomocy jego zbadać nasz mocz. Należy to wykonać kilka razy w ciągu dnia, a następnie wyznaczyć krzywą zmian pH w danym w okresie. W momencie gdy zauważymy jakiekolwiek odstępstwa może podejrzewać pierwsze problemy zdrowotne.

ZOBACZ najlepsze tabletki na odchudzanie

Przeciwdziałanie zakwaszenie organizmu

Najważniejszym sposobem jest właściwa dieta bogata zarówno w warzywa, owoce, mięso i inne półprodukty. Co więcej powinniśmy zadbać także o nasz styl życia, czyli ograniczyć picie alkoholu oraz rzucić palenie papierosów. Dobrym sposobem jest także uniknięcie stresu, gdyż w dużym stopniu on także może przyczynia się do takich objawów. No i najważniejsze jako, że główną przyczyną tego typu stanu jest żywność wysoko przetworzona powinniśmy odstawić słodycze, słone przekąski, dania gotowe, gdyż to one będą coraz bardziej potęgować negatywne objawy.

Podsumowując

Zakwaszenie organizmu nie należy do najprzyjemniejszych stanów zdrowotnych. W momencie jednak gdy przyjdzie nam się spotkać z tą przypadłością nie musimy się obawiać, gdyż jest ona całkowicie uleczalna. Oczywiście łatwo jest mówić o tym aby zmienić swój styl życia, a także nawyki żywnościowe, a znacznie gorzej i trudniej jest tego dokonać. Jeżeli potrzebujemy pomocy, a z drugiej strony nie chcemy wydać zbyt dużo pieniędzy, dobrze jest skorzystać między innymi z aplikacji do pobrania na telefon, które będą nam regularnie przypominały czy też pomagały w przygotowaniu odpowiednich posiłków. Dobrym sposobem jest także picie wody bogatej w wapń i magnez, a także używania spore ilości ziół, jak i przypraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *